Διδασκαλία ολόκληρου λογοτεχνικού έργου «Ο μικρός πρίγκιπας» στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄Γυμνασίου

Η διδασκαλία της Λογοτεχνίας στο Γυμνάσιο στηρίζεται συνήθως στην αποσπασματικότητα και στα σχολικά ανθολόγια λογοτεχνικών κειμένων, γεγονός που δεν ευνοεί το ερευνητικό πνεύμα και τη φιλαναγνωσία. Έτσι, κατά το σχολικό έτος 2017-18 στο β΄ τετράμηνο πραγματοποιήθηκε η διδασκαλία ολόκληρου λογοτεχνικού έργου σύμφωνα με τις νέες οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο. Διδάχτηκε στη Β΄ Γυμνασίου το βιβλίο «Ο Μικρός Πρίγκιπας» από τις φιλολόγους Μαρία Βασάκη, Καπετανάκι Αγάπη, Στέλλα Τερζάκη. Στόχος ήταν η εδραίωση μιας μόνιμης και ουσιαστικής σχέσης των μαθητών με τη Λογοτεχνία.

Στο: https://padlet.com/mariavasaki/B έχουν αναρτηθεί ομαδικές και ατομικές εργασίες των μαθητών, καθώς και υλικό που χρησιμοποιήθηκε για τη διδασκαλία του βιβλίου. Συγχαρητήρια στους μαθητές που δούλεψαν με όρεξη και ζήλο!