Μια πολύ όμορφη και συγκινητική εκδήλωση έλαβε χώρα το Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 στο Συνεδριακό Κέντρο της Πολιτιστικής και Κοινωνικής Διακονίας «ΘΕΟΜΗΤΩΡ» της Ιεράς Μητρόπολης Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου.Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου σε συνεργασία με τον Σύλλογο Ρεθυμνίων Μικρασιατών διοργάνωσε Εκπαιδευτική Εκδήλωση με τίτλο: «Μικρά Ασία: 30 αιώνες αδιάλειπτης ιστορίας – 100 χρόνια μνήμης» στο πλαίσιο του θεματικού έτους των 100 χρόνων Μικρασιατικού Ελληνισμού. Την εκδήλωση συντόνισαν η κ. Αμαλία Φιλιππάκη, τ. Συντονίστρια Εκπαίδευσης, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης και η κ. Κερασία Πετρογιάννη Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου.Το καλωσόρισμα έγινε από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, κ. Μανούσο Μαραγκάκη, πραγματοποιήθηκε ομιλία από τον κ. Παρασκευά Συριανόγλου, Ιστορικό Ερευνητή – Συγγραφέα. Σε εύστοχες παρεμβάσεις προέβη και ο νυν πρόεδρος του Συλλόγου Ρεθυμνίων Μικρασιατών, κ. Κώστας Καψαλάκης.Στη συνέχεια μαθητές και μαθήτριες από το 2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου, με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς κ. Ειρήνη Φραγκιαδάκη, κ. Αργυρώ Σπανουδάκη και κ. Χρυσούλα Βαονάκη καθώς και από το 4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου, με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς κ. Φλωρέττα Συκιώτη, κ. Ελένη Καραντζίκου και κ. Μαρία – Ελένη Βασάκη μαζί με τις μαθήτριες, Ελένη Αντωνάκη και Μαρία Χατζημαρκάκη παρουσίασαν τις δράσεις που υλοποίησαν στο πλαίσιο του θεματικού έτους των 100 χρόνων Μικρασιατικού Ελληνισμού. Ακούστηκαν, επίσης, παραδοσιακά μικρασιάτικα τραγούδια από μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Ρεθύμνου, με την καθοδήγηση του υπεύθυνου εκπαιδευτικού κ. Παύλου Τομζά. Απρόσμενα συγκινησιακή ήταν η “έκτακτη” κατάθεση ψυχής από τον κύριο Μανώλη Χατζημαρκάκη, παππούς μαθήτριας του Γυμνασίου μας, της Μαρίας Χατζημαρκάκη, ο οποίος κλήθηκε να πει δύο λόγια για τις δυσκολίες που αντιμετώπισε η οικογένειά του κατά την άφιξή της στο Ρέθυμνο και την ενσωμάτωσή της στην τοπική κοινωνία.Τις δράσεις των σχολείων προλόγισε η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου κ. Κερασία Πετρογιάννη.Η εκδήλωση τιμήθηκε με την παρουσία του δημάρχου της πόλης μας, κ. Γιώργη Μαρινάκη και της αντιδημάρχου Παιδείας, κ. Άννας- Ελευθεριάδου- Γκίκα, καθώς και τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου, Πρόδρομο, ο οποίος συγκίνησε με τον λόγο του στο κλείσιμο της εκδήλωσης εγκωμιάζοντας την προσπάθεια των μαθητών. Συγχαρητήρια σε όλους όσοι συνετέλεσαν για την επιτυχία της εκδήλωσης.