Στο πλαίσιο της δράσης “Μαθητής Γυμνασίου για Μία Ημέρα” που έχει ως στόχο την ομαλή μετάβαση των μαθητών του Δημοτικού στο Γυμνάσιο τη Δευτέρα 27-3-2023 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την ΣΤ’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Άδελε μαζί με τους δασκάλους τους. Η διευθύντρια του σχολείου μας, η οποία συντόνισε τις δράσεις, κ. Φλωρέττα Συκιώτη, καλωσόρισε τους επισκέπτες και τους έκανε μια πολύ κατατοπιστική παρουσίαση στον χώρο της βιβλιοθήκης για τη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, τη λειτουργία του Γυμνασίου και τις διαφοροποιήσεις από την προηγούμενη βαθμίδα. Στη συνέχεια, τα παιδιά με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών, κ. Μαρίας Βαλσαμοπούλου, κ. Ηλιάννας Συροκάκη, κ. Κώστα Μπούτζουκα ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και στα εργαστήριά μας, Πληροφορικής 1, Τεχνολογίας, Φυσικών Επιστημών και Εικαστικών. Είχαν την ευκαιρία να “δουλέψουν” στους υπολογιστές μας με τον κ. Νίκο Προεστάκη, να θαυμάσουν τα έργα των μαθητών μας στο μάθημα της τεχνολογίας με τον κ. Κυπραίο και να παρακολουθήσουν πειράματα από τους μαθητές του Γ4 και την κ. Λένα Μανουσάκη. Τέλος, οι μαθητές του Δημοτικού ανά ομάδες με βάση το τμήμα τους επισκέφτηκαν την αίθουσα Εικαστικών, όπου και “μυήθηκαν” στον κόσμο της καλλιτεχνικής δημιουργίας από την κ. Αμαλία Περράκη. Παράλληλα, στον χώρο της βιβλιοθήκης τα παιδιά του Δημοτικού ανά ομάδες απηύθυναν ερωτήσεις στους δικούς μας μαθητές του Α1 και έλαβαν απαντήσεις στις απορίες τους σχετικά με το Γυμνάσιο υπό την καθοδήγηση του κ. Λίτινα. Οι 41 μικροί μαθητές του Δημοτικού έγιναν μαθητές Γυμνασίου για μία ολόκληρη ημέρα!

Μήπως τελικά το Γυμνάσιο δεν είναι τόσο “τρομακτικό”; 😇💯🎓📣🖍🖋💼🗝🍀