Στα χνάρια του περιηγητή Παυσανία η Γ΄ Γυμνασίου ταξίδεψε στην Πελοπόννησο Μια όμορφη παρέα με 43 μαθητές της Γ ’ Γυμνασίου κατά το διάστημα 4-9 Απριλίου 2023 ταξίδεψε στα χνάρια του περιηγητή Παυσανία στην Πελοπόννησο με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς, Βασιλική Παλαμά, Φρόσω Κουνάλη, Μαρία Βασάκη, Νεκτάριο Τσαντάκη. Σταθμοί της περιήγησης: Ισθμός Κορίνθου, Αρχαία Κόρινθος, Μονεμβασιά, Σπήλαια Διρού, Αρεόπολη, Καλαμάτα, Αρχαία Μεσσήνη, Ραμοβούνι, Μελιγαλάς, Ναύπλιο, Δερβενάκια.Στιγμές γέλιου, διασκέδασης σε συνδυασμό με τη γνώση και τη βιωματική μάθηση. Συναισθήματα χαράς, ευφορίας και συγκίνησης. Τέτοιου είδους εκπαιδευτικές «εξορμήσεις» «δένουν» καθηγητές και μαθητές και καθιστούν το σχολείο ικανό να προάγει τη μάθηση με εναλλακτικούς τρόπους και κυρίως να χαρίσει στα παιδιά ανεξίτηλες σχολικές αναμνήσεις. «Γνώση είναι ό,τι μένει όταν ξεχάσεις όλα όσα έμαθες».

Ταξιδέψτε κι εσείς επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο.https://drive.google.com/…/1fXDHm14wPPVBlU745Nj…/view…