Σχολικός εκφοβισμός

Αγαπητοί γονείς, η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια

ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Υπενθυμίζουμε ότι σχολικός εκφοβισμός είναι η επιθετική ή επίμονα άσχημη συμπεριφορά η οποία επαναλαμβάνεται, μεταξύ των παιδιών. Πιστεύουμε ότι κανένα παιδί στο σχολείο δε θα πρέπει να αισθάνεται φόβο, αγωνία, ανασφάλεια και ταυτόχρονα κανένα παιδί του Σχολείου μας δε θα πρέπει να προκαλεί τέτοιου είδους συναισθήματα στους άλλους. Συζητήστε με τα παιδιά σας τα παρακάτω θέματα:

Τα παρακάτω είναι σχολική βία και ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ

• Χτυπήματα, μπουνιές, κλωτσιές, σπρωξίματα, πρόκληση πόνου και τραυματισμού σε κάποιο παιδί στο διάλειμμα, καθώς πηγαίνει στο σχολείο ή έξω από το σχολείο.

• ΔΕΝ λέμε στους άλλους να μην κάνουν ένα συμμαθητή / συμμαθήτρια παρέα. ΔΕΝ ακολουθούμε ένα συμμαθητή / συμμαθήτρια και ΔΕΝ τον κοιτάζουμε επίμονα και απειλητικά. ΔΕΝ λέμε άσχημα πράγματα για ένα συμμαθητή / συμμαθήτρια πίσω από την πλάτη του.

• ΔΕΝ κρύβουμε, ΔΕΝ λερώνουμε, ΔΕΝ κλέβουμε και ΔΕΝ καταστρέφουμε τα πράγματα κάποιου συμμαθητή / συμμαθήτριας. ΔΕΝ απειλούμε ένα συμμαθητή / συμμαθήτρια να μας φέρει χρήματα ή πράγματα.

• ΔΕΝ κοροϊδεύουμε κάποιον για το χρώμα, την καταγωγή, την οικογένειά του, την οικονομική του κατάσταση, το ντύσιμο, το διάβασμα, την εμφάνισή του.

• ΔΕΝ βρίζουμε, ΔΕΝ ειρωνευόμαστε, ΔΕΝ κάνουμε χειρονομίες, ΔΕΝ γράφουμε άσχημα πράγματα για ένα συμμαθητή / συμμαθήτρια, ΔΕΝ απειλούμε ότι θα του κάνουμε κακό αν μας αποκαλύψει.

• ΔΕΝ αγγίζουμε ένα παιδί με τρόπο που του είναι δυσάρεστος. ΔΕΝ του στέλνουμε αισχρά μηνύματα ούτε γράφουμε προσβλητικά πράγματα για το παιδί.

• ΔΕΝ στέλνουμε απειλές και βρισιές με μηνύματα στο κινητό ή με email.

• ΔΕΝ λέμε ψέματα, αλλά παραδεχόμαστε ό,τι κάναμε. Είμαστε φιλικοί με όλα τα παιδιά, ειδικά τους καινούριους μαθητές / μαθήτριες.

• Αν δεις να φέρονται έτσι σε ένα άλλο παιδί, μη γελάσεις και μην υποστηρίξεις αυτό που κάνει κακό! Μη μείνεις αδιάφορος. Πάρε το μέρος του παιδιού που του κάνουν κακό. Δεν υπάρχουν αθώοι παρατηρητές.

• Αν κάποιος κάνει τα παραπάνω σε σένα ή σε κάποιο άλλο παιδί ΜΙΛΗΣΕ γι? αυτό σε κάποιον μεγάλο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΦΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι